Domácí uložiště – NAS Synology DS414J

Zveřejněno , upraveno - holoubekm Přidat komentář ze sítě

Před nějakými třemi roky se má sbírka dat rozrostla natolik, že pořízení síťového disku se stalo nutností. Dlouho jsem váhal mezi hotovým řešením a stavbou micro ATX serveru. Nakonec zvítězilo Synology DS414j s pořizovací cenou ~ 10 000 Kč.

Technické zpracování

V balení najdete bytelné zařízení o rozměrech 18 x 17 x 23 cm. Celkem pojme čtyři 3,5″ disky s maximální kapacitou 24TB. Na čelním panelu jsou umístěny diody pro jednotlivé připojené disky, LAN a stav systému. Na zadní straně se nachází napájecí port, GigE síťová karta a dva USB porty 3.0 a 2.0. Běh zařízení je velice tichý, nastavení navíc umožňuje výběr z několika režimů chlazení. Po designové stránce zařízení splňuje svůj účel a nemusím se stydět umístit ho na viditelné místo 😀

V zařízení tepe dvoujádrový procesor ARM Comcerto C2000 1.2 GHz doplněný o 512MB RAM. Na pohled nízké hodnoty jsou maximálně dostačující pro práci na kterou je NAS určen. Přesto, že mi na serveru běží pracovní GIT, Download Station, webové stránky, rsync a v neposlední řadě sdílení souborů je průměrné obsazení RAM 40% a využití procesoru je následující:

Monthly statistics
Měsíční statistika využití CPU. Peaky nastávají při kombinaci streamování multimédií a kopírování většího objemů dat.

Synology na webových stránkách slibuje reálné rychlosti po Gbps síti okolo 100 MB/s. Ze skušenosti vychází, že tyto hodnoty jsou poměrně přesné. Navíc, pokud nainstalujete do zařízení několik disků, může být v součtu přenosová rychlosti ještě vyšší.

Stahování a nahrávání většího souboru ve stavu bez zátěže.

Systém DSM 6.1

NAS běží na uzavřeném systému Synology, technicky se jedná o nadstavbu Linuxu, která je ukryta pod líbivým a přesto účelným rozhraním. Systém lze konfigurovat primárně pomocí webového rozhraní, které je může být dostupné i z internetu. Během používání se mi téměř nestalo, že bych potřeboval nastavit něco, co nelze. Vždy mě překvapí hloubka nastavení a možnosti, které systém nabízí.

Live demo DSM 6.1

Další technické nadšence potěší, že výrobce se jinak nebrání úpravám systému a tvorbě dalšího softwaru. Díky rozsáhlé komunitě navíc existují i cross compile balíčky, které usnadňují tvorbu a kompilaci klasických programů a podstatně tak rozšiřují možnosti ekosystému.

$ uname --all
Linux SYNOLOGY-DS414J 3.2.40 8451 SMP Wed Jan 4 00:29:04 CST 2017 armv7l GNU/Linux synology_comcerto2k_ds414j

Základní informace o systému

Ovládací panel a možnosti nastavení

Možnosti rozšíření

Srdcem ekosystému je rozšiřující software, který lze do systému instalovat pomocí správce balíčků, který v DSM nese označení Package Center. Jednoduchá aplikace možňuje stahovat programy jak z oficiálních repozitářů, tak i z komunitních webů. Má také na starosti jejich jejich spouštění, odinstalaci a automatický update.

Webové rozhraní systému s postranním panelem, Download Station a Package Center

Výhodou celého řešení je, že výrobce i komunita poskytuje další návazné aplikace a doplňky. Existují doplňky pro webové prohlížece, které kontrolují probíhající stahování. Jiné aplikace zase umožňují zálohu fotek, videí i dalších dat do vlastního cloudu. Můžete dokonce spustit i notifikační server, který klonuje příchozí a rozesílá je na mobilní telefony s iOS a Androidem.

Externí zařízení

DS414j umožňuje připojení dalších zařízení díky vestavěným USB 3.0 a 2.0 portům. Podpora je široká od tiskáren, faxů, skenerů až po externí disky, které takto lze nasdílet na síť. Díky tomu jsem ze staré laserové tiskárny Brother HL-5240 vytvořil síťovou tiskárnu. Synology navíc podporuje i Google Cloud Print a tisk z internetu.

Lze použít i USB dongle a připojit další zařízení pomocí Wi-Fi. NAS se pak umí stát AccessPointem a může poskytovat internetové připojení pro další zařízení v síti.

Poslední možností je připojení BlueTooth adaptéru a sdílení dat přímo z mobilního telefonu, či notebooku. Tohle jsem ale nikdy neměl příležitost otestovat.

Co mě baví:

 • jednoduchý systém, který v základu funguje a přesto poskytuje široké možnosti přizpůsobení
 • podpora od výrobce – každý měsíc vychází aktualizace systému přinášející nové funkce a hotfixy. Pokud jsou objeveny bezpečnostní slabiny, aktualizace vyjde téměř ihned
 • široký výběr protokolů – HTTPS, SMB, NFS, SFTP, SSH, LDAP, SSO, dokonce i PXE
 • výrobce aktivně podporuje bezpečnost – lze použít ACL, dvoufázové ověření, certifikáty od Let’s Encrypt, podpora pro Radius server
 • správa uživatelských účtů, kvót a dalších způsobů, jak trošku vnutit poslušnost síti
 • systematická podpora RAID, LUN, pravidelné reporty o stavu systému a disků
 • skvělé API pro vývoj pluginů – jednoduchý JSON, který pochopíte i bez manuálu – není pak problém dopsat v pythonu plugin pro import dat např. do Video Station

Co mi vadí:

 • při aktualizaci nebere Synology ohled na konfiguraci vytvořenou uživatelem
  • zmizí tak ručně upravené konfigurační soubory – např. nginx.conf, dhclient.conf a další
  • často se také mění programová výbava bez upozornění – např. zmizel unzip a byl bez upozornění nahrazen programem 7z
 • horší podpora komunity na neovyklých architekturách CPU – máte ARM? s vývojem komunitních balíčků vám neporadíme…
 • bezpečnostní update, který zároveň pozmění i některé nezdokumentované součásti systému – problém, pokud píšete doplňky a nebo jste poweruser

Jak NAS reálně používám

V zařízení mám vloženy disky s celkovou kapacitou 8TB. Nejsou zapojeny v RAID, protože to pro mé použití není úplně vhodné. Důležitá data jednou týdně zálohuji pomocí vlastních skriptů na sousední disk a ta kritická na GoogleDrive.

 • Download Station

K veškerému stahování používám Download Station. Od doby, co mám NAS, jsem reálně nepoužil dektopového klienta ke stahování. Program zvládá torrenty, usenet i přímé stahování. Může snadno fungovat i jako seedbox. Po dokončení požadavku přijde automaticky notifikace do zařízení, které zrovna používám.

K ovládání využívám jak webové rozhraní, doplněk pro Google Chrome a Operu, tak i aplikaci pro Android DS Get.

 • Git Server

Doinstaloval jsem komunitní git server a jako GUI použivám opensource Gitlist. Díky veřejné IP mám tak přístup k projektů i z internetu. Záloha automaticky probíhá na Github vždy po každém commitu.

 • Security Advisor

Balíček sloužící k vyhodnocení bezpečnostní rizik od příliš slabého hesla až po otevřené porty a neplatné certifikáty. Tento nenápadný program mě několikrát upozornil na věci, které bych téměř zapomněl.

Bezpečnostní rádce v akci.
 • Sdílení souborů v síti

K domácí síti máme poměrně heterogení zastoupení od klasických počítačů s Windows 10 a Linuxem, přes notebooky, zařízení s Androidem až po „chytrou“ televizi od Samsungu. (Máte pravdu, vypadá to děsivě. Ale tuším, že podobně vypadá výbava průměrné domácnosti v roce 2017.)

Protože zařízení používá standardy jako je DLNA a SMB, není problém připojit jakékoliv z těchto zařízení s pracovat s daty. Ve Windows stačí namapovat síťový disk, v Linuxu to jde také, případně používám ssh nebo scp, kamarádi s macOS za mohou použít NFS. Telefony s Androidem se připojí k síťové složce, nebo použijí nativní aplikace.

 • Video Station

Jako správný filmový fanda mám v uložišti vytvořenou sbírku, kterou je potřeba přehrát. Balíček Video Station doinstaluje webové rozhraní a indexovací sloužby, které se vybraných složkách automaticky objeví multimediální soubory a dostahují k nim informace o obsazení, obsahu i hodnocení, případně i titulky.

Pro zařízení Android, iOS a Samsung SmartTV existuje klient, co umí indexovanou sbírku zobrazit spolu s údaji. Jako milý bonus navíc stanice zvládá převod videa a zvuku do formátu, který dané zařízení podporuje. (Otestoval jsem na zařízení Apple TV)

Webové rozhraní Video Station

No a je to jen tvá hračka, nebo vás je na to víc?

Dlouho jsem přemýšlel, jestli by nebylo výhodnější postavit si vlastní zařízení. Z čiště finančního pohledu nejspíš ano, cena podobně vybaveného serveru by byla pod nákupní cenou. Po zkušenostech si ale myslím, že celkové náklady bohatě vyrovnal ekosystém, jenž Synology okolo svých zařízení v průběhu let buduje.

Já bych neměl problém kopírovat soubory přes scp a uspávat disku ručně z terminálu, ale to není ten důvod proč takováhle zařízení pořizujeme.

Jednoduše si neumím představit, že bych postavil srovnatelné zařízení, které bude používat celá rodina včetně kamarádů s takovou lehkostí a intuitivně jako je to teď.

Vyplatila se investice?

Ve skutečnosti používám NAS daleko víc, než si uvědomuji. Kromě toho toho, že na něm zrovna píšu tenhle příspěvek, koukám na Futuramu, stahuji instalačku ArchLinuxu a další uživatel cosi sdílí, sedí dole někdo před televizí a kouká na Okresní přebor. Hádejte odkud asi?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *